Rozdział 5

 

Piąty spacer poranny

 

 

Nagrano 3 maja 1973 roku nad brzegiem Pacyfiku w pobliżu Los Angeles. Śrila Prabhupadowi towarzyszą dr Singh i Brahmananda Swami.


Niewidzialny pilot

Śrila Prabhupad: Prawie każdy w tym świecie jest pod błędnym wrażeniem, że życie zrodziło się z materii.

Dr Singh: W obecnej chwili nie ma nikogo, kto by przeciwko temu protestował.

Śrila Prabhupad: Więc my musimy zaprotestować. Nie możemy pozwolić na to, aby ta niedorzeczna teoria pozostała nie kwestionowana.

Dr Singh: Ludzie przyjmują ją tylko dlatego, że nikt się jej nie sprzeciwia.

Śrila Prabhupad: Chociaż ich teorie są nonsensowne, mimo to uważani są za profesorów i naukowców. Trzeba ujawnić to, że nie mają oni rzeczywistych faktów. Źródłem życia nie jest materia. To materia powstaje z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka oparta jest na błędnej teorii; dlatego wszystkie jej kalkulacje i wnioski są błędne i ludzie cierpią z tego powodu. Kiedy te wszystkie błędne współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy więc rzucić wyzwanie naukowcom i pokonać ich. W przeciwnym razie sprowadzą na manowce całe społeczeństwo. Materia przechodzi sześć faz: narodziny, wzrost, utrzymywanie, wytwarzanie produktów ubocznych, słabnięcie i śmierć. Ale życie wewnątrz materii, dusza, jest wieczne. Nie podlega takim zmianom. Życie zdaje się rozwijać i zanikać, lecz w rzeczywistości jedynie przechodzi każdą z tych sześciu faz, aż do chwili, kiedy dalsze utrzymywanie materialnego ciała nie jest już możliwe. Wtedy stare ciało umiera, a dusza wchodzi do nowego. Kiedy nasze ubranie jest stare i znoszone, zmieniamy je. Podobnie, pewnego dnia nasze ciała staną się stare i bezużyteczne i wtedy przejdziemy do nowego ciała.

Kryszna mówi w Bhagavad-gicie (2.13): dehino 'smin yatha dehe kaumaram yauvanam jara / tatha dehantara praptih – "Tak jak wcielona dusza bezustannie wędruje w tym ciele, od wieku chłopięcego przez młodość aż do starości, podobnie przechodzi w inne ciało po śmierci". I trochę dalej (2.18): antavanta ime deha nityasyoktah śaririnah. Oznacza to, że tylko materialne ciało niezniszczalnej i wiecznej żywej istoty ulega destrukcji. Materialne ciało może zostać zniszczone, ale życie wewnątrz ciała jest nitya, wieczne.

Wszystko działa w oparciu o tę siłę życia. Tu jest Pacyfik, a te wysokie fale są kierowane przez siłę życia. Ten samolot [Śrila Prabhupad wskazuje na przelatujący samolot] leci, ale czy nikt nie kieruje jego lotem?

Dr Singh: Ktoś go pilotuje.

Śrila Prabhupad: Tak. Wszystko działa pod czyimś nadzorem. Dlaczego ci dranie naukowcy temu zaprzeczają? Samolot jest ogromną maszyną, lecz jego lotem kieruje maleńka iskra duchowa, pilot. Naukowcy nie mogą dowieść, że ten ogromny samolot 747 mógłby latać bez tej maleńkiej iskry duchowej. Więc tak jak ta mała iskra duchowa może kierować ogromnym samolotem, podobnie duża iskra duchowa kieruje całą manifestacją kosmiczną.

 

Pomijając prawdziwe problemy

Śrila Prabhupad: Śvetaśvatara Upanisad mówi:

keśagra-śata-bhagasya
śatamśah sadrśatmakah
jivah suksma-svarupo 'yam
sankhyatito hi cit-kanah

Według tego wersetu, dusza, właściciel tego ciała, jest rozmiaru jednej dziesięciotysięcznej części czubka włosa. Jest to cząstka bardzo niewielka – rozmiarów atomu. Lecz dzięki tej atomowej duchowej energii działa moje ciało. Ta atomowa duchowa energia znajduje się wewnątrz ciała i dlatego ciało działa, a samolot lata. Czy to tak trudno zrozumieć?

Załóżmy, że jakiś mężczyzna uważa się za bardzo krzepkiego i silnego. Dlaczego jest krzepki i silny? Tylko dlatego, że znajduje się w nim duchowa iskra. A skoro tylko ta mała duchowa iskra odejdzie, jego siła i wigor znikną, a jego ciało stanie się żerem dla sępów. Jeśli naukowcy mówią, że przyczyną i źródłem życia jest materia, to poprośmy ich, aby przywrócili życie chociaż jednemu zmarłemu człowiekowi, jednemu wielkiemu człowiekowi, takiemu jak profesor Einstein. Niech wstrzykną jakieś substancje chemiczne, tak aby chociaż jeden martwy człowiek mógł odżyć i ponownie funkcjonować. Lecz tego nie mogą uczynić. Nie wiedzą o tak wielu rzeczach, lecz mimo to nazywani są naukowcami.

Dr Singh: Czasami, gdy problem jest niesłychanie poważny, mamy skłonności do tego, by podchodzić do niego beztrosko.

Śrila Prabhupad: Tak. Kiedy małpa spotyka tygrysa, zamyka oczy, a tygrys natychmiast atakuje. Podobnie, jeśli naukowcy nie są w stanie rozwiązać jakiegoś problemu, mogą myśleć: "W porządku, zostawmy to". Tak właśnie postępują, ponieważ naszym prawdziwym problemem jest śmierć. Nikt nie chce umrzeć, lecz naukowcy nie potrafią zatrzymać śmierci. Traktują ten temat powierzchownie, ponieważ nie są w stanie przyjść z pomocą. Nie chcemy umrzeć, nie chcemy się zestarzeć i nie chcemy chorować. Lecz jaką pomoc mogą zaoferować naukowcy? Nie mogą nic w tym względzie zrobić. Odkładają na bok prawdziwe problemy.

 

Szakal prezydentem

Śrila Prabhupad: W Bengalu znana jest pewna historia zwana jangal-ki raja, mówiąca o szakalu, który został królem lasu. Szakale są znane z przebiegłości. Pewnego dnia szakal ten przyszedł do wioski i wpadł do balii z niebieską farbą. Uciekł do lasu, ale zafarbował się na niebiesko. Więc wszystkie zwierzęta powiedziały: "Co to jest? Co to takiego? Co to za zwierzę?" Nawet lew był zdumiony: "Nigdy nie widzieliśmy pana wcześniej. Kim jesteś?" Szakal odpowiedział: "Zostałem zesłany przez Boga". Więc zwierzęta zaczęły wielbić go jak Boga. Lecz pewnej nocy inne szakale zaczęły wyć: "Auu, auu, auu!" A ponieważ szakale nie mogą powstrzymać się od odpowiedzi na zew swego gatunku, ten niebieski szakal również zaczął wyć: "Auu, auu, auu!" W ten sposób wszystkie zwierzęta zorientowały się, że jest to zwykły szakal. Wiele szakali zostało aresztowanych i odeszło z waszego rządu.

Brahmananda: Afera Watergate. Nazywane jest to skandalem Watergate.

Śrila Prabhupad: W dzisiejszych czasach praktycznie żaden uczciwy człowiek nie może zostać członkiem rządu. Tak jest wszędzie. Jeśli ktoś nie jest łajdakiem, osobą nieuczciwą, nie może utrzymać się na pozycji rządowej. Dlatego żaden zacny człowiek nie zasiada w rządzie. Ale co można na to poradzić?

Dr Singh: Politycy są największymi oszustami.

Śrila Prabhupad: Tak, są łajdakami. Jeden filozof powiedział, że polityka jest ostatnim schronieniem dla łajdaków. W Indiach dzieje się to samo. Więc powinniście wynaleźć jakieś metody, by temu przeciwdziałać. Musimy uczyć, że źródłem życia jest życie, a nie materia. Musimy ujawnić ten fakt. Ponieważ my opieramy się na prawdzie, a podstawą naukowców jest fałsz.

W Indiach jest takie powiedzenie: satyam eva jayate. "Prawda zatryumfuje". Naukowcy propagują fałszywe teorie i w swoim gronie nagradzają i wychwalają się nawzajem. Musimy ich zdemaskować. Oni po prostu blagują.

 

Cel prawdziwej nauki

Dr Singh: W przyszłym tygodniu laureat Nagrody Nobla wygłosi na jednym z uniwersytetów wykład na temat: "Przyczyna raka".

Brahmananda: Czy naukowcy znają przyczynę raka?

Dr Singh: Jest kilkanaście teorii.

Śrila Prabhupad: Załóżmy, że znasz przyczynę raka. Jaka z tego korzyść? Nawet jeśli mógłbyś zlikwidować raka, nie możesz sprawić, żeby człowiek żył wiecznie. Nie jest to możliwe. Z rakiem czy bez raka, człowiek musi umrzeć. Nie może zatrzymać śmierci. Śmierć może zostać spowodowana przez wypadek, nie musi to być rak. Prawdziwe badania naukowe powinny mieć na celu powstrzymanie śmierci. Na tym polega prawdziwa nauka, i tą nauką jest świadomość Kryszny. Samo wynalezienie jakiegoś lekarstwa leczącego chorobę nie jest zwycięstwem. Prawdziwym zwycięstwem jest zatrzymanie wszystkich chorób. Bhagavad-gita (8.16) twierdzi, że prawdziwym kłopotem są narodziny, śmierć, starość i choroby. A-brahma-bhuvanal lokah punar avartino 'rjuna: "Wszystkie planety w materialnym świecie, od najwyższej do najniższej, są miejscami niedoli, powtarzających się narodzin i śmierci". Rozwiązaniem tego problemu powtarzających się narodzin i śmierci jest świadomość Kryszny, którą praktykujemy i którą oferujemy każdemu. Doskonały rezultat tej praktyki jest taki, że kiedy obecne ciało stanie się bezużyteczne i umrze, nie będziemy już dłużej zmuszeni do przyjęcia materialnego ciała, które podlega narodzinom, śmierci, chorobom i starości. To jest prawdziwa nauka.