Rozdział 16

 

Szesnasty spacer poranny

 

 

Nagrano 10 grudnia 1973 roku nad brzegiem Pacyfiku w pobliżu Los Angeles. Śrila Prabhupadowi towarzyszą dr Singh, Hridayananda das Goswami i inni uczniowie.


Znaczenie "Najwyższego"

Śrila Prabhupad: Jakie jest znaczenie supremacji w tym materialnym świecie? Dlaczego uznajecie prezydenta Nixona za najwyższą osobę w waszym państwie?

Dr Singh: Ponieważ ma pewną władzę.

Śrila Prabhupad: Tak. Ale dlaczego jest najwyższym? Ponieważ jako najważniejszy sługa rządu otrzymuje najwyższe wynagrodzenie, ma najlepsze udogodnienia i jego rozkaz jest ostateczny.

Dr Singh: Ma zdolność przekonywania innych.

Śrila Prabhupad: Nie. Możesz się z nim nie zgadzać, ale ponieważ on jest najwyższy, musisz przyjąć jego rozkaz. Taka jest jego pozycja. Ona nie zależy od tego, czy ty się zgadzasz, czy nie. Takie jest znaczenie supremacji, nieprawdaż?

Hridayananda Goswami: Tak.

Śrila Prabhupad: Nie możesz powiedzieć: "Nie, panie prezydencie. Ja się z panem nie zgadzam, dlatego też nie zaakceptuję pańskiego rozporządzenia". Supremacja oznacza, że musisz zaakceptować, bez względu na to, czy się zgadzasz, czy nie. Nawet z materialnego punktu widzenia widzimy, że istnieją pewne symptomy supremacji. A Bóg, Najwyższy Pan, posiada te symptomy w pełni. Definicję Boga przedstawił Paraśara Muni.

aiśvaryasya samagrasya
viryasya yaśasah śriyah
jnana-vairagyayoś caiva
sannam bhaga itinganah

"Bogiem jest ten, kto posiada w pełni sześć bogactw (bhaga): zamożność (aiśvarya), siłę (virya), sławę (yaśah), piękno (śriya), wiedzę (jnana) i wyrzeczenie (vairagya)". (Visnu Purana 6.5.47)

Literatura wedyjska mówi, że szczęśliwy jest ten, kto wykazuje symptomy supremacji. Najszczęśliwszą osobą jest Bóg. Laksmi-sahasra-śata-sambhrama-sevyamanam: "Służą Mu setki i tysiące laksmi, czyli bogiń fortuny". (Brahma-samhita 5.29) Na tej planecie błagamy boginię fortuny o odrobinę łaski. Ale Kryszna jest zawsze wielbiony przez wiele tysięcy bogiń fortuny.

Dr Singh: Wyobrażenie sobie kogoś tak szczęśliwego wykracza poza naszą zdolność myślenia.

Śrila Prabhupad: Tak. Dlatego Kryszna jest acintya, niepojęty. My nie możemy oszacować, jak jest On wielki i szczęśliwy! Acintya znaczy "to, czego nie możemy oszacować". My widzimy tylko część bogactwa Boga – tę materialną naturę – która jest tylko cząstkową manifestacją mocy Boga. Najwyższa Osoba ma wiele mocy Ma energie wyższe i niższe. W Bhagavad-gicie (7.4) Kryszna mówi:

bhumir apo 'nalo vayuh
kham mano buddhir eva ca
ahankara itiyam me
bhinna prakrtir astadha

"Ziemia, woda, ogień, powietrze, eter, umysł, inteligencja i fałszywe ego – wszystkie (w liczbie ośmiu) są Moimi oddzielonymi energiami materialnymi". W następnym wersecie Bhagavad-gity Kryszna opisuje Swą wyższą energię (para prakrti), która jest zamanifestowana jako świat duchowy. Więc jeśli w tej niższej, materialnej energii znajduje się tak wiele wspaniałych rzeczy, to wyobraźcie sobie, o ile ważniejsze i wspanialsze rzeczy są w świecie duchowym. To właśnie znaczy wyższa.

 

Tajemnice mocy yogicznej

Hridayananda Goswami: Czy cała różnorodność życia, którą widzimy na Ziemi, istnieje w świecie duchowym?

Śrila Prabhupad: Tak. A ponadto, jeśli w tej niższej energii jest tak wiele wspaniałych, różnych form życia, to pomyślcie tylko, jak wspaniałe muszą być różne wyższe formy życia w świecie duchowym. Nawet w tym materialnym wszechświecie mieszkańcy jednych planet znacznie przewyższają mieszkańców innych planet. Na przykład na Ziemi ludzie praktykują yogę mistyczną, aby osiągnąć cudowne moce, ale ludzie na planecie Siddhaloka posiadają te moce yogiczne w sposób naturalny Na Ziemi jest to rzeczą naturalną, że ptaki mogą latać; lecz my nie możemy, chyba że za pomocą kosztownych maszyn. Jednak na takich planetach jak Siddhaloka mieszkańcy mogą latać nawet z planety na planetę, bez żadnych maszyn. Mogą swobodnie podróżować na inne planety. Nawet na Ziemi są pewni yogini, którzy mogą kąpać się wczesnym rankiem w czterech miejscach na raz – Jagannatha Puri, Rameśvara, Hardwar i Dvarace. (Te cztery święte miasta Indii są odległe od siebie o setki mil.) Pewien zaprzyjaźniony yogin zwykł odwiedzać mego ojca w Kalkucie. Yogin ten powiedział mu, że gdy tylko usiadł i dotknął swego guru, w ciągu dwóch minut mógł przenieść się z Kalkuty do Dvaraki. To jest moc yogiczna. Więc czymże są dzisiejsze samoloty? Durvasa Muni w ciągu jednego roku przemierzył cały wszechświat i udał się aż na Vaikunthę. Według współczesnych obliczeń, niektóre planety w tym wszechświecie oddalone są od Ziemi o ponad czterdzieści tysięcy lat świetlnych. (Czterdzieści tysięcy lat świetlnych odpowiada odległości ponad 235 kwadrylionów mil.) To znaczy, że musiałbyś podróżować przez czterdzieści tysięcy lat z prędkością światła, żeby do nich dotrzeć. Nawet gdyby astronauci mieli potrzebne do tego środki, to czy mogliby tak długo żyć? Dlaczego więc są tacy dumni?

Dr Singh: Naukowcy mają teorię, że mogą wyprodukować pojazd, który będzie podróżował z prędkością światła.

Śrila Prabhupad: To jest draństwo. Mówią tak, ale nigdy nie będą w stanie tego dokonać.

 

 

Wedyjska kosmologia

Śrila Prabhupad: Istnieje wiele niewidocznych planet i gwiazd. Na przykład, kiedy planeta Rahu przechodzi przed Słońcem i Księżycem, następuje zaćmienie. Ale naukowcy opisują zaćmienie inaczej. W rzeczywistości zaćmienie powoduje planeta Rahu. W przedstawionej przez współczesnych naukowców teorii mającej wyjaśnić zjawisko zaćmienia jest wiele wątpliwych punktów. Według wiedzy wedyjskiej ich wyjaśnienie jest błędne.

Dr Singh: Ale naukowcy mówią, że mogą udowodnić swe teorie.

Śrila Prabhupad: We własnym gronie naukowcy udowodnili wszystko! Ale to jest nonsens. Naukowiec udowodnił wszystko, z wyjątkiem tego, kim jest. Tego nie wie. I dlaczego umiera? Tego też nie wie. Taki jest zakres jego wiedzy.

Dr Singh: Mogą sporządzić model wszechświata. Mogą zbudować model planet i Księżyca.

Śrila Prabhupad: Jeśli mogą robić różne rzeczy, to dlaczego nie zrobią imitacji Słońca, aby zaoszczędzić elektryczności? Ci dranie mówią wszystko, ale niczego nie są w stanie zrobić. Taka jest ich pozycja. Jeśli mogą zrobić model wszechświata, niech zrobią ogromny model Słońca. Wtedy podczas ciemnych nocy nie będziemy musieli wydawać tak dużo pieniędzy na elektryczność. Ale tego nie mogą zrobić. Jednak mówią wielkie, wielkie słowa, aby wziąć pieniądze od podatników. Mówią, że znają skład Księżyca i Słońca, więc dlaczego nie mogą ich zrobić? Dlaczego nie mogą stworzyć sztucznego słońca, aby ludzie w Islandii i na Grenlandii nie cierpieli tak bardzo z powodu zimna?

 

Bóg nigdy nie jest pustką

Śrila Prabhupad: Pan Caitanya Mahaprabhu dał kiedyś przykład klejnotu zwanego cintamani, który produkuje wiele innych klejnotów, a sam się nie zmienia.

om purnam adah purnam idam
purnat purnam udacyate
purnasya purnam adaya
purnam evavaśisyate

(Śri Iśopanisad, Inwokacja)

Znaczenie tego wersetu jest takie, że chociaż wszystko emanuje z Pana, Osoby Boga, On nigdy się nie zmniejsza. Tu na Ziemi kończy się ropa i staje się to ogromnym problemem, ale Słońce nadal świeci i będzie świeciło przez niezliczoną ilość lat. A Kryszna może stworzyć miliony Słońc; w istocie już to zrobił. Ale nadal jest pełen mocy Niczego nie stracił. Taki jest Bóg i taka jest najwyższa energia Boga, acintya-śakti.

My możemy mieć trochę pieniędzy do wydania, lecz następnego dnia będziemy mieć konto zerowe. Dranie mówią, że ostateczna prawda jest pustką, śunyavada. Nie wiedzą, że Bóg nigdy nie jest pustką – że zawsze jest On pozytywną rzeczywistością. Musimy więc mieć wyraźną koncepcję Boga. Teolodzy powinni przyjąć te informacje z opisów wedyjskich i nie dać się zwodzić głupcom i draniom. Bóg i Jego pełne energie opisani są w literaturze wedyjskiej. My tracimy naszą energię, ale Bóg nie traci Swojej. Taka jest różnica pomiędzy Bogiem a nami. Ja nie mogę szybko chodzić ani też robić tak wielu innych rzeczy, które może robić młody człowiek, ponieważ straciłem swą młodzieńczą energię. Ale Bóg jest zawsze młodzieńczy. Advaitam acyutam anadim ananta-rupam adyam purana-purusam nava-yauvanam ca: "Kryszna, Najwyższa Osoba Boga, jest absolutny, nieomylny i nie ma początku. Rozprzestrzenia się w nieograniczone formy i jest oryginalną, najstarszą osobą, lecz zawsze wygląda jak młodzieniec". (Brahma-samhita 5.33) Kryszna mówi również w Bhagavad-gicie: iśvarah sarva-bhutanam hrd-deśe 'rjuna tisthati – "Najwyższy Pan przebywa w każdym sercu". Jest również w każdym atomie. Lecz mimo to jest jeden. Taki jest Bóg. Jest On advaita, niedwoisty. Nie jest tak, że On przebywa w twoim sercu, a w moim sercu przebywa ktoś inny. Nie, Oni są jednym. Bóg jest wszędzie w Swym aspekcie wszechprzenikającym i jest również zlokalizowany; a mimo to jest jeden.

 

 

Absolutna natura miłości Kryszny

Dr Singh: Śrila Prabhupad, pewne zachodnie dzieła teologiczne mówią, że Bóg jest miłością.

Śrila Prabhupad: Bóg jest wszystkim. Dlaczego mówią, że jest On tym czy tamtym? Bóg jest wszystkim, ponieważ jest On absolutny. Jego miłość i Jego wrogość są tym samym. W świecie materialnym widzimy różnicę między miłością a wrogością. Ale wrogość Boga i Jego miłość są tym samym. Dlatego jest On nazywany acintya, niepojętym. Miłość Boga do gopi i Jego wrogość do Kamsy dały ten sam rezultat. Zarówno Kamsa, jak i gopi powrócili do świata duchowego. Podobnie, Putana przyszła otruć Krysznę, a matka Yaśoda zawsze troskliwie chroniła Krysznę, swoje psotliwe dziecko, aby nie stała Mu się krzywda. Więc matka Yaśoda i Putana są przeciwieństwem, jednakże obie osiągnęły ten sam rezultat. Kryszna myślał: "Ssałem pierś Putany, więc jest ona teraz Moją matką. Musi osiągnąć to samo przeznaczenie co Yaśoda". Taka jest absolutna natura wrogości i miłości Kryszny.

vadanti tat tattva-vidas
tattvam yaj jnanam advayam
brahmeti paramatmeti
bhagavan iti śabdyate

"Uczeni transcendentaliści, którzy znają Prawdę Absolutną, zwą tę niedualną substancję Brahmanem, Paramatmą i Bhagavanem". (Śrimad-Bhagavatam 1.2.11) Bóg ma Swój bezosobowy, wszechprzenikający aspekt (zwany Brahmanem) i Swój aspekt zlokalizowany, Paramatmę. Jednocześnie jest Bhagavanem, który jest Jego oryginalną, osobową, transcendentalną formą. Te trzy aspekty są różne, lecz jednocześnie są tym samym. Taka jest natura Boga, acintya-bhedabheda-tattva – jednocześnie jeden i różny. Ten, kto doszedł do osobowej koncepcji Bhagavana, automatycznie osiąga Brahmana i Paramatmę. Wszystkie te aspekty są Kryszną, lecz jest między nimi różnica. Są jednocześnie jednym i różnym.

 

 

Przyjmowanie wiedzy od osoby uczonej

Dr Singh: Śrila Prabhupad, wielu ludzi ma trudności z zaakceptowaniem Boga.

Śrila Prabhupad: Są chorzy, ale nie chcą poddać się leczeniu. Jeśli nie zgadzają się na leczenie, to ich wina. Osoba, która nie jest świadoma Kryszny, świadoma Boga, jest szaleńcem. Pod wpływem złudnej energii – niższej, materialnej energii – mówi jedynie nonsensy. Ale kto będzie brał słowa takiej osoby poważnie? Istnienie Boga nie jest zależne od tego, czy oni w Niego wierzą, czy nie. To tak, jakby ktoś powiedział, że słońce nie wschodzi na wschodzie. Jaką wartość ma takie oznajmienie? Wszyscy wiedzą, że słońce wschodzi na wschodzie. Jeśli ktoś zacznie się sprzeczać, to po prostu udowadnia, że jest ślepy. Dlatego musimy udać się do osoby, która jest uczona. Musisz znaleźć taką osobę, guru, i podporządkować się mu. Następnie zadawaj mu pytania i przyjmuj wszystkie jego odpowiedzi. Taki jest proces zrozumienia Boga. Najpierw musisz znaleźć guru; później musisz zadowolić go swą służbą i podporządkowaniem. Wtedy guru wyjaśni ci wszystko. Kryszna mówi w Bhagavad-gicie (4.34):

tad viddhi pranipatena
paripraśnena sevaya
upadeksyanti te jnanam
jnaninas tattva-darśinah

"Spróbuj poznać prawdę przez zbliżenie się do mistrza duchowego. Zadawaj mu pokorne pytania i służ mu z oddaniem. Samozrealizowane dusze mogą udzielić ci wiedzy, gdyż ujrzały prawdę".