Rozdział 13 

 

Trzynasty spacer poranny

 

 

Nagrano 2 grudnia 1973 roku nad brzegiem Pacyfiku w pobliżu Los Angeles. Śrila Prabhupadowi towarzyszą dr Singh, Hridayananda das Goswami, Krysznakanti das adhikari i inni uczniowie.


Bhakta jest ponad pragnieniami

Śrila Prabhupad: Kto wie, jaka jest różnica pomiędzy karmitą, jnanim, yoginem a bhaktą?

Hridayananda Goswami: Karmita chce doznawać przyjemności za pomocą materialnych zmysłów, jnani chce doznawać przyjemności płynącej z subtelnego umysłu oddając się spekulacjom umysłowym, a yogin chce manipulować wszechświatem przy użyciu swych mocy mistycznych.

Śrila Prabhupad: Wszystkie te moce są materialne.

Hridayananda Goswami: A bhakta nie ma żadnych materialnych pragnień.

Śrila Prabhupad: Tak. I dopóki ktoś nie jest naprawdę wolny od pragnień, nie może być szczęśliwy Karmita, jnani i yogin są pełni pragnień; dlatego są nieszczęśliwi. Karmici są najbardziej nieszczęśliwi, jnani trochę mniej, a yogini są bardziej zaawansowani. Ale bhakta, wielbiciel, jest w pełni szczęśliwy. Niektórzy yogini posiadają moc mistyczną, która umożliwia im zerwanie owocu granatu z drzewa w innym kraju, odległym o tysiące mil. A niektórzy mogą cię zahipnotyzować. I wówczas zrobisz, cokolwiek ci powiedzą. Wskażą ci coś bezwartościowego mówiąc: "Weź teraz to złoto" i ty będziesz myślał, że to faktycznie jest złoto. Byłem świadkiem takiego magicznego nonsensu. Inni potrafią latać bez samolotu. Na przykład potężny yogin Durvasa Muni bez pomocy żadnych mechanicznych urządzeń udał się raz na planetę, na której przebywa Pan Visnu. Popełnił on wielką obrazę wobec czystego bhakty Ambarisy Maharajy, po czym uciekł do Pana Visnu, by uniknąć kary. Ale Visnu, Najwyższy Pan, odpowiedział: "Ja nie mogę cię uratować. Musisz udać się do Ambarisy Maharajy i osobiście błagać go o wybaczenie. Jeśli on ci wybaczy, wówczas będziesz ocalony". Tak więc ten potężny yogin musiał paść do stóp Ambarisy Maharajy i błagać, aby mu wybaczył – co ten, będąc czystym bhaktą, natychmiast zrobił.

Krysznakanti: Czy to znaczy, że czysty bhakta jest bardziej miłosierny niż Kryszna?

Śrila Prabhupad: Tak. Prawdziwy Vaisnava, prawdziwy bhakta, jest nawet bardziej miłosierny niż Kryszna. Weźmy na przykład Pana Jezusa Chrystusa. Powiedziane jest, że Pan Jezus wziął na siebie grzechy wszystkich, a jednak został ukrzyżowany. Możemy zobaczyć, jak bardzo był miłosierny. Dzisiaj dranie myślą: "Możemy nadal grzeszyć; Chrystus podpisał kontrakt, że będzie za nas cierpiał". [Następuje długa, pełna zamyślenia cisza.]

 

Różne stany świadomości

Dr Singh: Naukowcy mówią, że drzewa także mają świadomość.

Śrila Prabhupad: Tak, to prawda, ale świadomość drzewa różni się od mojej świadomości. Moja świadomość jest bardziej rozwinięta. Jeśli uszczypniesz moje ciało, natychmiast zaprotestuję, ale jeśli zetniesz drzewo, nie będzie protestowało. W rzeczywistości wszystko posiada świadomość, tylko w różnym stopniu. Im bardziej świadomość jest okryta przez materię, tym bardziej jest uważana za materialną. A im bardziej jest rozwinięta, tym bardziej jest uważana za duchową. Taka jest różnica pomiędzy materią a duchem.

Dusze znajdują się wszędzie. Próbują wychodzić z ziemi. [Wskazuje na trawę.] Gdy tylko nadarza się okazja, chcą zamanifestować swą świadomość. Te dusze, które zstępują na tę planetę z planet wyższych, czasami spadają na ziemię z kroplami deszczu. Następnie stają się trawą i stopniowo ewoluują do wyższych form życia.

Dr Singh: Och, to okropne.

Śrila Prabhupad: Tak działają subtelne prawa. Co o tym wiedzą naukowcy? W rzeczywistości ich wiedza zostaje zabrana przez mayę, złudzenie, lecz myślą: "O, jestem bardzo wielkim uczonym".

 

Przeszczepianie duszy?

Dr Singh: Śrila Prabhupad, a co myślisz o przeszczepianiu serca? Wiemy, że dusza znajduje się wewnątrz serca. Lecz obecnie lekarze mogą zastąpić stare serce nowym. Co dzieje się z duszą w każdym z tych serc? Czy osoba, która otrzymuje nowe serce, otrzymuje także nową osobowość?

Śrila Prabhupad: Nie.

Dr Singh: Dlaczego nie?

Śrila Prabhupad: Powiedzmy, że wstaję z jednego krzesła i przesiadam się na inne. Czy moja osobowość się zmienia? Mogę zmienić miejsce, ale czy to znaczy, że ja się zmieniłem?

Dr Singh: Ale serce zostało zmienione, a w sercu znajduje się dusza.

Śrila Prabhupad: Vedy opisują, że serce jest siedzibą duszy Więc kiedy przeszczepiają serce, to zmieniają po prostu siedzibę duszy. Ta sama dusza pozostaje. Gdyby mogli dowieść, że przez zmianę serca przedłużyli życie pacjentowi, to dowiodłoby, że schwytali duszę. Ale nie mogą przedłużyć życia, ponieważ ludzie otrzymują swe ciała dzięki wyższemu zrządzeniu. Masz to ciało i musisz żyć w nim przez pewien określony czas. Jeśli po prostu wymienisz jedną z jego części, nie pomoże ci to przedłużyć życia. Jest to niemożliwe. Lekarze myślą, że zmieniając serce mogą przedłużyć życie, lecz to nie jest możliwe.

Dr Singh: A więc przeszczepienie serca jest pewnego rodzaju sztuczną transmigracją duszy ze starego serca do nowego?

Śrila Prabhupad: Tak, coś w tym rodzaju. Kryszna wyjaśnia w Bhagavad-gicie (2.13):

dehino 'smin yatha dehe
kaumaram yauvanam jara
tatha dehantara-praptir
dhiras tatra na muhyati

"Tak jak wcielona dusza bezustannie wędruje w tym ciele, od wieku chłopięcego przez młodość aż do starości, podobnie przechodzi w inne ciało po śmierci. Zmiany takie nie zwodzą osoby zrównoważonej". Wymiana serc jest tylko zmianą materialnych organów cielesnych. Serce nie jest prawdziwym źródłem życia i dlatego wymiana serca nie przedłuża życia.

Dr Singh: Tak, większość pacjentów po operacji przeszczepienia serca żyje bardzo krótko. Ale czy przeszczepienie duszy z jednego ciała do innego jest w ogóle rzeczą możliwą?

Śrila Prabhupad: Czasami mogą to zrobić pewni yogini. Mogą znaleźć lepsze ciało i mogą się do niego przenieść.

Dr Singh: Kiedy lekarze dokonują przeszczepienia serca, biorą serce od kogoś, kto właśnie umarł i wymieniają słabe serce osoby żyjącej. Czy dusza z serca osoby zmarłej zamienia się miejscami z duszą ze słabego serca osoby żyjącej?

Śrila Prabhupad: Nie. Dusza już opuściła martwe serce. Nie ma tu kwestii wprowadzenia innej duszy.

Dr Singh: Chwileczkę, chcę zobaczyć, czy właściwie cię rozumiem. Kiedy lekarze usuwają serce z człowieka, który właśnie umarł, dusza już opuściła jego serce. A następnie, kiedy przeszczepiają to martwe serce do ciała pacjenta, dusza pacjenta przenosi się do przeszczepionego serca.

Śrila Prabhupad: Tak. Przeznaczeniem duszy jest przebywanie w danym ciele przez określoną liczbę lat. Możesz wymienić jakąkolwiek część ciała, ale nie możesz zmienić długości życia tego ciała.

Dr Singh: A więc serce jest po prostu urządzeniem, narzędziem?

Śrila Prabhupad: Tak. Jest siedzibą duszy.

 

Ziarnko gorczycy w worku ziaren gorczycy

Dr Singh: Śrila Prabhupad, biolodzy mówią, że istnieje wiele gatunków życia, które mogą rozmnażać się bez seksu. Czy Vedy zgadzają się z tym?

Śrila Prabhupad: O, tak.

Dr Singh: Więc nie możemy ograniczyć ich rozmnażania?

Śrila Prabhupad: Nie. Jak moglibyśmy to zrobić? Jest tak wiele żywych istot, które przychodzą do tego materialnego świata, aby cieszyć się życiem i dlatego rozmnażanie musi być kontynuowane. Ten materialny świat jest jak więzienie. Nie możesz zlikwidować więzień. Skoro tylko jeden człowiek opuszcza więzienie, następny jest gotowy zająć jego miejsce. Na ten temat wypowiedział się też Pan Caitanya Mahaprabhu. Jeden z Jego bhaktów, Vsudeva Datta, powiedział: "Proszę, zabierz wszystkie żywe istoty z całego wszechświata i wyzwól je z materialnej niewoli. A jeśli myślisz, że są zbyt grzeszne, aby się poprawić, to przekaż wszystkie ich grzechy mnie". Lecz Caitanya Mahaprabhu powiedział: "Przypuśćmy, że zabrałbym cały ten wszechświat wraz ze wszystkimi żywymi istotami. Lecz jest to tylko jeden z niezliczonych wszechświatów. Jest on niczym ziarnko gorczycy w ogromnym worku ziaren gorczycy Jeśli z tego worka zabierzesz jedno ziarnko, to jaką to sprawi różnicę?" Tak więc rozmnażanie nie może zostać powstrzymane. Liczba żywych istot jest nieograniczona i dlatego rozmnażanie musi być kontynuowane.

Dr Singh: Powiedziałeś, że ten świat materialny jest niczym poprawczak mający nauczyć nas, jak wydostać się z materialnego uwikłania i cyklu powtarzających się narodzin i śmierci.

Śrila Prabhupad: Tak. Dlatego musisz praktykować świadomość Kryszny.