PODZIĘKOWANIA

 

 

Mam dług wdzięczności wobec Śrimati Prema-bhakti-margi Dasi, która jako pierwsza zaproponowała mi napisanie książki na temat życia i czasów sześciu Goswamich z Vrndavan. Zauważyła ona, że książka o Goswamich będzie naturalnym ciągiem dalszym mojej poprzedniej książki—Duchowe odrodzenie Indii: Życie i czasy Pana Caitanyi (India’s Spiritual Reinaissance: The Life and times of Lord Caitanya), ponieważ Goswami byli bezpośrednimi zwolennikami Śri Caitanyi. Muszę również złożyć szczególne podziękowania bhakcie Markowi i bhakcie Geraldowi za pomoc w moich poszukiwaniach.

 

Śrimati Jadurani Dasi była tak uprzejma, że w swoim napiętym planie znalazła trochę czasu na wykonanie unikalnego portretu sześciu Goswamich specjalnie na okładkę tej książki. Kilku wielbicieli, mianowicie Laksmi-nrsimghadev Prabhu, Locanananda Prabhu, Mrgendra Prabhu, Rupa-vilasa Prabhu oraz Vaiyasaki Prabhu, przedstawiło swoje bezcenne sugestie i starannie wydało mój początkowy rękopis.

 

Jego Świątobliwość Bir Krsna Swami również poświęcił czas na przeczytanie tego tekstu i dodatkowo ofiarował swoją pomoc przy jego składzie.

 

Moi dobrzy przyjaciele, Ramdas i Dhriti Dasi ofiarowali swoje obrazy, aby zilustrować to opracowanie, a Śri Ram z International Bhaktivedanta Book Trust szczególnie poszedł mi na rękę, pozwalając mi wykorzystać materiały chronione przez prawo autorskie

 

Joseph T. O’Connell, profesor nadzwyczajny nauk religijnych w St. Michael’s College (Uniwersytet w Toronto), podzielił się również swoimi spostrzeżeniami i popierał ten projekt od samego początku. Aby zapewnić pracy dokładność, zaproponował mi odniesienie się do klasycznego opracowania bengalskiego Śri-Caitanya-Cariter-Upadan autorstwa B.B. Majumdara (Kalkuta, Calcutta University Press, przedruk, 1959) oraz Brindabaner Choi  Goswami Nares Candra Jany (Kalkuta, Calcutta University Press, 1970). Chociaż nie podaję bezpośrednich cytatów z pracy Majumdara, wiele zyskałem z jej naukowej zawartości. Książka Jany była trudna do zdobycia, mam zatem dług wdzięczności wobec Donny Marie Wulff, profesora nauk religijnych w Brown University, która uprzejmie pozwoliła mi skorzystać z jej prywatnego egzemplarza.

 

Wielu innych drogich przyjaciół i uczonych asystowało mi w najważniejszych poszukiwaniach źródeł, szczególnie w przypadkach gdy dostępne książki były osiągalne tylko w sanskrycie albo bengali. Najbardziej pomocni w takich przypadkach byli Per Sinclair, Paul („Panditji”) Sherbow i Mahayogi Maharaj. Neal Delmonico i Guy Beck również dzielili się swoją znajomością tych języków.

 

Największy dług wdzięczności zaciągnąłem wobec mojej niestrudzonej żony, Vrnda-devi, która okazywała cierpliwość i wyrozumiałość w czasie długich godzin, które spędziłem nad niniejszą pracą. Co więcej, miała ona swój bezpośredni wkład w powstawaniu tej  książki, udzielając swych komentarzy wydawniczych i projektując całość. Ona jest moim najlepszym przyjacielem i najcenniejszą ucieczką.

 

Specjalna nota od autora: Może wydawać się nieprawdopodobnym, że godasa czyli „sługa zmysłów” napisał książkę o goswamim czyli „mistrzu zmysłów”. Godasa po prostu nie czuje żadnego smaku  do niczego poza zmysłowością. Jego smak obraca się wokół życia materialistycznego, podczas gdy zainteresowania goswamiego są duchowe.

 

Chociaż jestem bez wątpienia godasą, mam nadzieję, że ta praca nie będzie odbiciem typowej perspektywy „sługi zmysłów”. Przed taką pułapką ocali tę książkę wyłącznie przewodnictwo prawdziwego Goswamiego. Jedynie dzięki łasce Jego Boskiej Miłości A.C. Bhaktivedanty Swamiego, Goswamiego par excellence, jestem w stanie doświadczyć nieznacznego smaku duchowych czynności Goswamich. Mam nadzieję, że będę mógł odpowiednio przekazać wspaniałe bogactwo tego smaku moim czytelnikom.