Przedmowa

 

W poszukiwaniu nieśmiertelności

 

 

Zachowywaliśmy się tak, jakbyśmy mieli żyć wiecznie. Tak zresztą każdy myślał w czasach Beatlesów, nieprawdaż? Któż myślał, że przyjdzie nam umrzeć?
Paul McCartney

Jeśli chcemy zapanować nad swym przeznaczeniem, musimy poznać reinkarnację i to, na czym ona polega. To nie takie trudne.

Nikt nie chce umierać. Większość z nas chciałaby żyć wiecznie w pełni sił, bez zmarszczek, siwych włosów i artretyzmu. To naturalne, gdyż tym, czego najbardziej pragniemy, jest zadowolenie z życia. Gdybyśmy tylko mogli wiecznie cieszyć się życiem!

Wieczne dążenie człowieka do nieśmiertelności jest tak silne, że prawie nie można wyobrazić sobie śmierci. Zdobywca nagrody Pulitzera, Wiliam Saroyan odzwierciedlił poglądy większości ludzi, kiedy tuż przed śmiercią stwierdził: "Każdy musi umrzeć, lecz zawsze wierzyłem, że w moim przypadku będzie inaczej. I cóż teraz?"

Większość z nas rzadko, jeśli w ogóle, myśli o śmierci lub o tym, co stanie się po niej. Niektórzy mówią, że wraz ze śmiercią wszystko się kończy. Inni wierzą w niebo i piekło. Jeszcze inni uważają, że to życie jest jedynie jednym z wielu, jakie przeżyliśmy i przeżyjemy. Prawie jedna trzecia ludności świata – ponad 1.5 miliarda ludzi – traktuje reinkarnację jako coś oczywistego.

Reinkarnacja nie jest systemem wiary, teorią czy wymysłem, mającym na celu uniknięcie "nieubłaganego końca", jakim jest śmierć, lecz przyjazną nauką wyjaśniającą nasze poprzednie i przyszłe wcielenia. Wiele książek poświęconych temu tematowi zwykle opartych jest na powrotach do poprzednich żyć w stanie hipnozy doświadczeniach graniczących ze śmiercią, opowieściach wyniesionych z przeżycia istnienia poza ciałem oraz dejavu, czyli nieodpartych wrażeniach, że dana sytuacja miała już miejsce w przeszłości.

Pozycje na temat reinkarnacji są w większości ubogie w fakty, powierzchowne i nieprzekonujące. Niektóre z książek przedstawiają rzekome przypadki ludzi, którzy w stanie hipnozy cofali się do poprzednich istnień. Opisują oni szczegółowo domy, w których mieszkali, ulice, po których chodzili oraz nazwiska swych poprzednich rodziców, przyjaciół i krewnych. Wszystko to jest interesujące i spowodowało widoczny wzrost zainteresowania reinkarnacją. Wnikliwe badania pokazały jednak, że wiele relacji z tzw. powrotów do poprzedniego życia jest pełnych spekulacji.

Żadna z popularnych pozycji nie wyjaśnia też najistotniejszych elementów reinkarnacji, takich jak prosty proces transmigracji duszy z jednego ciała do drugiego. Niekiedy autorzy ogólnie przedstawiają własne teorie mówiące o tym, jak i w jakich szczególnych przypadkach następuje zjawisko reinkarnacji, sugerując, że jedynie wyjątkowym czy uzdolnionym istotom dane jest przejście do drugiego ciała. Ten sposób przedstawienia problemu wprowadza tylko zamieszanie i pozostawia czytelnika z mnóstwem pytań.

Na przykład: Czy proces reinkarnacji następuje natychmiast czy powoli, w ciągu długiego czasu? Czy inne żywe istoty, takie jak zwierzęta, wcielają się w ludzkie ciała? Czy człowiek może stać się zwierzęciem? Jeśli tak, to jak to następuje i dlaczego? Czy wcielamy się wiecznie, czy też kiedyś się to kończy? Czy dusza może cierpieć wiecznie w piekle lub cieszyć się niebiańską wieczną egzystencją? Czy możemy wywierać wpływ na nasze przyszłe wcielenia? Jeśli możemy, to jak? Czy możemy powtórnie narodzić się na innych planetach lub w innych wszechświatach? Czy dobre oraz złe czyny mają wpływ na rodzaj naszego kolejnego ciała? Jaki jest związek między prawem karmy a reinkarnacją?

Książka, którą trzymają Państwo w ręku, wyczerpująco odpowiada na te pytania i wyjaśnia prawdziwą naturę reinkarnacji. Mamy nadzieję, że pomoże ona Czytelnikowi zrozumieć zjawisko reinkarnacji, które ma ogromny wpływ na przeznaczenie człowieka.