Rozdział 51

Wypaczone wyrażenie smaków

 

   Rasabhasa, czyli niezgodne połączenia smaków, mogą być sklasyfikowane jako uparasa (fałszywa ekspresja), anurasa (imitacja) i aparasa (smaki wypaczone albo źle zinterpretowane).

   Oto zdanie wypowiedziane przez pewnego impersonalistę, który właśnie ujrzał Krsnę: "Kiedy ktoś w pełni uwolnił się od nieczystości materialnej egzystencji, rozkoszuje się transcendentalnym szczęściem poprzez trans. Ale skoro tylko ujrzałem Ciebie, oryginalną Osobę Boga, doświadczyłem tego samego szczęścia." To wypaczone odbicie smaków jest nazywane śanta-uparasa, czyli wypaczone odbicie połączenia impersonalizmu z personalizmem.

   Oto następne zdanie: "Gdziekolwiek patrzę, widzę jedynie Twoją Osobę. Dlatego wiem, że jesteś nieskalaną światłością Brahmana, najwyższą przyczyną wszystkich przyczyn. Myślę, że w tej kosmicznej manifestacji nie ma niczego poza Tobą." Jest to inny przykład uparasy, czyli wypaczone odbicie impersonalizmu i personalizmu.

Kiedy Madhumangala, bliski przyjaciel Krsny, tańczył przed Krsną w humorystyczny sposób, nikt nie zwracał na niego uwagi, a on żartobliwie powiedział, "Mój drogi Panie, bądź łaskawy dla mnie. Modlę się o Twoją łaskę." Jest to przykład uparasa w uczuciu przyjaźni i neutralności.

   Kamsa pewnego razu zwrócił się do swojej siostry Devaki w ten sposób: "Moja droga siostro, kiedy ujrzałem twojego drogiego syna Krsnę, pomyślałem, że jest On tak mocny, że może zabić nawet zapaśników tak silnych jak góry. Więc nie będę więcej martwił się o Niego, nawet jeśli zaangażuje się w jakąś okropną walkę." Jest to przykład uparasa w wypaczonym odbiciu miłości rodzicielskiej.

   W Lalita-madhava Śrila Rupa Gosvami mówi, "Żony braminów yajnika były wszystkie młodymi dziewczętami, i były one przyciągane do Krsny w ten sam sposób, co gopi Vrndavany. Z powodu tej atrakcji, ofiarowały Krsnie pożywienie." Tutaj występują dwa smaki oddania: miłość małżeńska i miłość rodzicielska, a rezultat jest nazywany uparasą w miłości małżeńskiej.

   Jedna z przyjaciółek Śrimati Radharani powiedziała Jej, "Moja droga przyjaciółko Gandharaviko (Radharani), byłaś najwierniejszą dziewczyną w naszej wiosce, ale teraz rozdzieliłaś się, i jesteś częściowo wierną i częściowo niewierną. Wszystko to na skutek działania Kupidyna, po tym jak ujrzałaś Krsnę i usłyszałaś dźwięk Jego fletu." Jest to inny przykład uparasa spowodowany przez podzielone interesy w miłości małżeńskiej.

   Według niektórych uczonych, uczucia pomiędzy kochankiem i ukochaną stwarzają wypaczone odbicia smaków na wiele różnych sposobów. "Gopi zostały oczyszczone spojrzeniem Krsny, i wskutek tego w ich ciałach jest wyraźnie widoczny wpływ Kupidyna." Chociaż w materialnym sensie spojrzenie chłopca na dziewczynę jest rodzajem zanieczyszczenia, to kiedy Krsna obrzucił gopi Swoim transcendentalnym spojrzeniem, zostały one oczyszczone. Innymi słowy, ponieważ Krsna jest Absolutną Prawdą, każdy Jego czyn jest transcendentalnie czysty.

   Po tym jak Krsna ukarał Kaliya-nagę w rzece Yamunie, tańcząc na jego głowach, żony Kaliya-nagi zwróciły się do Krsny w ten sposób, "Drogi pasterzu, wszystkie jesteśmy jedynie młodymi żonami Kaliya-nagi, więc dlaczego podniecasz nasze umysły, dmiąc w Swój flet?" Żony Kaliyi wypowiedziały pewne pochlebstwa pod adresem Krsny, tak aby oszczędził On ich męża. Dlatego jest to przykład uparasa, czyli fałszywej ekspresji.

   Jedna wielbicielka powiedziała, "Mój drogi Govindo, tutaj w Kailasa jest pewien piękny kwiecisty krzew. Ja jestem młodą dziewczyną, a Ty jesteś młodym poetycznym chłopcem. Cóż mogę więcej powiedzieć? Zastanów się tylko." Jest to przykład uparasa, spowodowany przez zuchwałość w miłości małżeńskiej.

   Kiedy Narada Muni przechodził przez Vrndavanę, przyszedł on do lasu Bhandiravana i na jednym z drzew ujrzał słynną parę papug, które zawsze towarzyszyły Panu Krsnie. Para ta imitowała pewną zasłyszaną dyskusję na temat filozofii Vedanty, pozornie spierając się o różne filozoficzne punkty. Ujrzawszy to, Narada Muni został wprawiony w zdumienie i patrzał, nie poruszając powiekami. Jest to przykład anurasa, czyli imitacji.

   Kiedy Krsna uciekał z pola bitwy, Jarasandha obserwował Go z oddali ożywionymi oczyma i odczuwał wielką dumę. Będąc tak nadętym dumą na skutek swego zwycięstwa, śmiał się raz po raz. Jest to przykład aparasa.

   Wszystko w związku z Krsną jest nazywane ekstatyczną miłością oddania, chociaż może ona przejawiać się w różny sposób: czasami we właściwy sposób, a czasami jako wypaczone odbicie. Według opinii wszystkich doświadczonych bhaktów, wszystko co wzbudza ekstatyczną miłość do Krsny, jest uważane za bodziec do transcendentalnego smaku ekstazy duchowej.

 

W ten sposób Bhaktivedanta kończy podsumowujące studium Bhakti-rasamrta-sindhu Śrila Rupy Gosvamiego.

Zakończenie

   Śrila Rupa Gosvami kończy swoją Bhakti-rasamrta-sindhu mówiąc, że jest to książka bardzo trudna do zrozumienia dla zwykłego człowieka. Jednak ma nadzieję, że Pan Krsna, wieczna Najwyższa Osoba Boga, będzie zadowolony z jego prezentacji.

   W przybliżeniu oszacowano, że Śrila Rupa Gosvami zakończył Bhakti-rasamrta-sindhu w Gokuli Vrndavanie w roku 1552. Będąc tam obecnym fizycznie, Śrila Rupa Gosvami mieszkał w różnych częściach Vrndavany, a jego siedziba mieściła się w świątyni Radha-Damodara w obecnym miasteczku Vrndavana. Nadal jest tam znane i czczone miejsce jego bhajana, pełnienia służby oddania. W świątyni Radha-Damodara znajdują się dwie różne podobne do grobowców budowle; jedna to miejsce jego bhajana, a w drugiej złożone zostało jego ciało. Tuż za tym grobowcem znajduje się miejsce mojego bhajana, które opuściłem w roku 1965. Teraz opiekują się nim moi uczniowie. Z woli Krsny przebywam teraz w świątyni Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Krsny w Los Angeles. To objaśnienie ukończyłem dzisiaj, 30 czerwca 1969 roku.

KONIEC