Rozdział 48

Przerażenie i odraza

Przerażenie

   W ekstatycznej miłości do Krsny w przerażeniu są dwie przyczyny strachu albo Sam Krsna, albo jakieś straszliwe sytuacje dla Krsny. Kiedy bhakta uważa, że popełnił jakieś obrazy u lotosowych stóp Krsny, wówczas Sam Krsna staje się przedmiotem ekstatycznej miłości w strachu. A kiedy, z powodu ekstatycznej miłości, przyjaciele i dobroczyńcy Krsny wyczuwają jakieś niebezpieczeństwo dla Niego, to wtedy ta sytuacja staje się przedmiotem ich lęku.

   Kiedy Rksaraja walczył z Krsną i nagle zdał sobie sprawę z tego, że Krsna jest Najwyższą Osobą Boga, Krsna zwrócił się do niego w ten sposób: "Mój drogi Rksarajo, dlaczego twoja twarz tak wyschła? Proszę, nie bój się Mnie. Twoje serce nie musi drżeć w ten sposób. Proszę, uspokój się. Nie jestem zły na ciebie. Ty jednakże możesz zezłościć się na Mnie tak bardzo, jak tylko ci się podoba-aby zwiększyć swoją służbę poprzez walkę ze Mną i aby jeszcze bardziej pobudzić Mego ducha walki: ' W tej pełnej strachu sytuacji w ekstatycznej miłości do Krsny, przedmiotem strachu jest Sam Krsna.

   Jest inny przykład takiej pełnej strachu sytuacji, gdzie przedmiotem strachu jest Krsna. Kiedy Kaliya został wystarczająco ukarany przez dziecko Krsnę w rzece Yamunie, zaczął przemawiać do Pana w ten sposób: "0 zabójco demona Mury, przez swoje wyrzeczenia i pokuty osiągnąłem wiele sił mistycznych, ale przed Tobą jestem niczym. Jestem nic nie znaczącym stworzeniem. Dlatego, proszę, zlituj się nad tą biedną duszą, i nie bądź na mnie zły. Nie znałem Twojej rzeczywistej pozycji, i z powodu ignorancji dopuściłem się takich okropnych obraz. Proszę, ocal mnie, jestem najbardziej nieszczęśliwym, głupim stworzeniem. Proszę, bądź łaskawy dla mnie." Jest to inny przykład ekstazy strachu w służbie oddania.

   Kiedy demon Keśi powodował zakłócenia we Vrndavanie, przez osiągnięcie ciała wielkiego konia, które było tak wielkie, że mógł skakać ponad drzewami, matka Yaśoda powiedziała swemu mężowi, Maharajowi Nandzie, "Nasze dziecko jest bardzo ożywione, lepiej zamknijmy Go w domu. Bardzo martwią mnie ostatnie zakłócenia spowodowane przez demona Keśi, który osiągnął postać olbrzymiego konia." Kiedy dowiedziano się, że demon wchodzi do Gokuli w gniewnym nastroju, matka Yaśoda stała się tak bardzo niespokojną, pragnąc chronić swoje dziecko, że jej twarz wyschła, a w jej oczach pojawiły się łzy. Są to niektóre z oznak ekstazy strachu w służbie oddania, wskutek widzenia i słyszenia czegoś, co jest niebezpieczne dla Krsny.

   Po zabiciu demonicy Putany, niektórzy przyjaciele matki Yaśody dopytywali się o to wydarzenie. Matka Yaśoda jednak natychmiast poprosiła ich, "Proszę, przestańcie! Proszę, przestańcie! Nie przypominajcie mi o tym wydarzeniu z Putaną. Już na samo wspomnienie o nim ogarnia mnie niepokój. Putana przyszła tutaj z zamiarem zniszczenia mego syna, i zwiodła mnie tak, że pozwoliłam jej wziąć dziecko na kolana. Następnie umarła, czyniąc potężny hałas swoim olbrzymim ciałem."

   W ekstazie służby oddania w strachu, niekonstytucjonalnymi symptomami są: wysychanie ust, wylewność, oglądanie się za siebie, ukrywanie się, oszołomienie, poszukiwanie obiektu miłości znajdującego się w niebezpieczeństwie i bardzo głośny krzyk. Innymi niekonstytucjonalnymi symptomami są: złudzenie, zapomnienie, oczekiwanie niebezpieczeństwa. Stałym czynnikiem we wszystkich tych sytuacjach jest ekstatyczny strach. Taki strach jest wywołany albo przez popełnione obrazy, albo przez jakąś przeraźliwą sytuację. Obrazy można popełniać na różne sposoby, i strach jest odczuwany przez osobę, która się tych obraz dopuściła. Kiedy strach zostaje wywołany przez jakiś straszliwy obiekt, tym straszliwym obiektem najczęściej jest osoba, która posiada jakieś przerażające cechy, naturę i wpływ. Przykładem obiektu, który wywołał ekstatyczny strach, jest wiedźma Putana. Strach może zostać wywołany przez złośliwe, demoniczne charaktery, takie jak Król Kamsa, oraz przez wielkich potężnych półbogów, takich jak Indra czy Śankara.

   Demony takie jak Kamsa obawiały się Krsny, ale ich uczucia nie mogą zostać opisane jako ekstatyczny strach w służbie oddania.

Odraza

   Z autorytatywnych źródeł wiadomo, że przywiązanie do Krsny z powodu uczucia niesmaku, czasami prowadzi do ekstazy w służbie oddania z uczuciem odrazy. Osoba doświadczająca takiej ekstatycznej miłości do Krsny jest prawie zawsze w neutralnym stanie służby oddania, czyli śanta-rasa. Opis ekstatycznej miłości wywołanej przez odrazę, znajdujemy w następującym zdaniu "Ta osoba była poprzednio zainteresowana jedynie sprawami pożądania i przyjemności zmysłowych, i aby spełnić swoje pożądliwe pragnienia, doprowadziła do perfekcji największą umiejętność eksploatowania kobiet. Ale jakież to wspaniałe, że ta sama osoba intonuje teraz imiona Krsny ze łzami w oczach, i skoro tylko widzi twarz kobiety, natychmiast odczuwa niesmak. Wyraz jego twarzy wskazuje na to, że teraz nienawidzi życie seksualne."

   W tym nastroju służby oddania w odrazie, podekstatycznymi symptomami jest np. plucie na myśl o swoim przeszłym życiu, wykrzywienie twarzy, przykrywanie nosa i mycie rąk. Występuje również drżenie ciała, mocne wykręcanie ciała i pocenie się. Mogą wystąpić też symptomy takie jak wstyd, wyczerpanie, szaleństwo, złudzenie, frustracja, pokora, użalanie się nad sobą, ożywienie, zapał i znieruchomienie ciała.

   Kiedy na ciele bhakty, który rozpacza nad swoimi przeszłymi okropnymi czynami, występują pewne szczególne symptomy, jego uczucie jest nazywane ekstazą służby oddania w odrazie. Przyczyną tego jest jego rozbudzenie świadomości Krsny.

   W związku z tym pozostaje następujące zdanie: "W jaki sposób można znajdować przyjemność w używaniu życia seksualnego w tym ciele, które jest workiem skóry i kości, napełnionym krwią i przykryte skórą i mięsem, które produkuje śluz i nieprzyjemne zapachy?" Dostrzec to może tylko ten, kto rozbudził swoją świadomość Krsny, i kto stał się w pełni świadomy odrażającej natury tego materialnego ciała.

   Pewne szczęśliwe dziecko modliło się w łonie swojej matki w ten sposób: "O wrogu Kamsy, tak bardzo cierpię z powodu tego materialnego ciała. Jestem teraz uwięziony w paskudnej mieszaninie krwi, uryny i płynnych odchodów w łonie swojej matki. Ponieważ żyję w takich warunkach, cierpię wielkie bolączki. Dlatego, O boski oceanie miłosierdzia, proszę, bądź łaskawy dla mnie. Nie mam możliwości zaangażowania się w Twoją służbę miłości, ale proszę, ocal mnie!" Jest pewne podobne zdanie wypowiedziane przez osobę, która upadła w piekielne warunki życia. Zwróciła się ona do Najwyższego Pana w ten sposób: "Mój drogi Panie, Yamaraja umieścił mnie w sytuacji, która jest pełna paskudnych i przykrych zapachów. Jest tutaj tak wiele insektów i robaków, otoczonych przez odchody pozostawione przez różnego rodzaju chore osoby. I na skutek oglądania takich okropnych scen, moje oczy uległy owrzodzeniu, i prawie ślepnę. Dlatego. modlę się, O mój Panie, który jesteś wyzwolicielem z piekielnych warunków życia. Upadłem w to piekło, ale zawsze będę się starał pamiętać Twoje święte imię, i w ten sposób postaram się utrzymać ciało i duszę razem." Jest to inny przykład ekstatycznej miłości dla Krsny w odrażającej sytuacji.

   Należy rozumieć, że każda osoba, która bezustannie intonuje święte imiona Pana - Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare; Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare - osiągnęła transcendentalne uczucie do Krsny, i wskutek tego w każdych warunkach życia pozostaje ona usatysfakcjonowana jedynie poprzez pamiętanie imienia Pana w pełnym uczuciu i ekstatycznej miłości.

   W konkluzji można powiedzieć, że ekstatyczna miłość do Krsny w odrazie pojawia się podczas rozwoju uśpionego stanu neutralności w dojrzałe uczucie.