Rozdział 33

Pośrednie wyrazy ekstatycznej miłości

Śmiech

   Po tym, jak Krsna ukradł jogurt z naczyń dwóch Swoich przyjaciółek gopi, powiedział do jednej z nich, "Moja droga, piękna przyjaciółko, mogę przysiąc, że nie ukradłem nawet kropli jogurtu z twojego garnka! Ale pomimo to twoja przyjaciółka Radharani bezwstydnie wącha zapach Moich ust. Proszę, nie pozwól Jej na stosowanie tych przebiegłych sztuczek, by tylko przybliżyć Swoją twarz do Mojej." Kiedy Krsna przemawiał w ten sposób, przyjaciółki Radharani nie mogły powstrzymać śmiechu. Jest to przykład śmiechu w ekstatycznej miłości.

Zdumienie

   Pewnego razu Brahma obserwował wszystkie krowy i chłopców-pasterzy ubranych w żółte szaty i udekorowanych wartościowymi klejnotami. Chłopcy rozwijali swoje cztery ramiona i byli czczeni przez wiele setek innych Brahm. Wszyscy chłopcy-pasterze zaczęli wyrażać swoją radość z powodu bycia z Krsną, Najwyższym Brahmanem. Wówczas Brahma okazał swoje zdumienie, wykrzykując, "Cóż takiego widzę?" Jest to przykład zdumienia w ekstatycznej miłości.

Rycerskość

   Pewnego razu na brzegu Yamuny dało się słyszeć szeleszczenie suchych liści, chichoty chłopców-pasterzy i grzmoty piorunów na niebie. Śridama zacieśniał pas, aby walczyć z Krsną, zwycięzcą demona Aghy. Jest to przykład rycerskości w ekstatycznej miłości.

Rozpacz

   W Dziesiątym Canto, siódmym rozdziale, 25 wersecie Śrimad-Bhagavatam jest opis tego, jak Krsna został porwany przez demona wiru powietrznego, Trnavartę. Kiedy Krsna był w ten sposób unoszony w niebo, wszystkie gopi zaczęły głośno płakać. Zbliżyły się do matki Yaśody oznajmiając, że nie mogą znaleźć syna Nandy. Został On porwany przez wir powietrzny. Jest to przykład rozpaczy w ekstatycznej miłości.

   Kiedy Krsna walczył z Kaliyą, matka Yaśoda wykrzyknęła, "Krsna jest teraz zaplątany w kaptury węża Kaliyi, a pomimo to ja jeszcze nie rozpadłam się na kawałki! Więc muszę przyznać, że to materialne ciało ma niezwykłą moc przetrwania!" Jest to inny przykład rozpaczy w ekstatycznej miłości.

Gniew

   Kiedy Jatila, matka Abhimanyu, ujrzała naszyjnik, który Krsna miał na Sobie, domyśliła się, że tę ozdobę z klejnotów dostał od Radharani. Dlatego wpadła w gniew i zaczęła poruszać brwiami, wyrażając swój gniew w ekstatycznej miłości.

Groza albo odraza

   Jest pewne zdanie Yamunacaryi tej treści: "Odkąd zacząłem rozkoszować się transcendentalną wymianą miłości, która bezustannie zwiększa swoją świeżość, to kiedykolwiek przypominam sobie przyjemności swojego przeszłego życia seksualnego, moje usta wykrzywiają się z niesmakiem i pragnę splunąć na tę myśl.” Jest to przykład ekstatycznej miłości w odrazie.

Lęk

   Jeden starszy bhakta powiedział, "Mój drogi Panie, kiedy jesteśmy z dala od Ciebie, tak bardzo pragniemy znowu Cię ujrzeć, że nasze życie staje się wielką niedolą. Ale kiedy rzeczywiście Cię oglądamy, to natychmiast pojawia się obawa rozdzielenia. W takiej sytuacji, zarówno kiedy Cię widzimy, jak i kiedy nie możemy Cię oglądać, przeżywamy różnego rodzaju udręki." Jest to przykład sprzecznej mieszaniny uczuć w ekstatycznej miłości do Krsny. Taka ekstatyczna miłość jest bardzo przyjemna, i doświadczeni krytycy porównali tę miłość do mieszaniny sera, cukru candy i odrobiny czarnego pieprzu. Połączenie tych składników daje bardzo przyjemny smak.