Rozdział 27

Symptomy ekstatycznej miłości

 

   Symptomy manifestowane w ciele bhakty przy wyrażaniu ekstatycznej miłości do Krsny są nazywane anubhava. Praktyczne przykłady anubhava to: tańczenie, tarzanie się po ziemi, bardzo głośne śpiewanie, wyciąganie ciała, głośne krzyczenie, ziewanie, ciężki oddech, lekceważenie obecności innych, mówienie od rzeczy, szaleńczy śmiech, kręcenie głową i czkanie. Kiedy ma miejsce nadzwyczajny przypływ ekstatycznej miłości z manifestacją tych wszystkich cielesnych symptomów, wówczas odczuwa się transcendentalną ulgę.

   Te symptomy dzielą się na dwie części: jedne są nazywane śita, a inne są nazywane ksepana. Kiedy występuje ziewanie, symptomy są nazywane śita, a kiedy występuje taniec, są one nazywane ksepana.

Taniec

   Obserwując taniec rasa Pana Krsny i gopi, Pan Śiva spojrzał na piękną twarz Pana Krsny i natychmiast sam zaczął tańczyć i bić w swój mały bębenek dindima. Kiedy Pan Śiva tak tańczył w ekstazie, przyłączył się do niego jego najstarszy syn Ganeśa.

Tarzanie się po ziemi '

   W Trzecim Canto, pierwszym rozdziale, 32 wersecie Śrimad-Bhagavatam, Vidura zapytuje Uddhavę, "Mój drogi przyjacielu, czyż Akrura nie jest w pomyślnej sytuacji? Nie tylko jest on uczonym i wolnym od grzechu, ale jest również bhaktą Pana Krsny. Jest on tak pełen ekstatycznej miłości do Krsny, że widziałem, jak po ujrzeniu śladów stóp Krsny tarzał się po ziemi jak gdyby pozbawiony wszelkiego rozsądku." Podobnie, jedna gopi powiadomiła Krsnę, że Radharani, przeżywając rozłąkę z Nim i na skutek urzeczenia aromatem Jego kwietnej girlandy, tarzała się po ziemi, w ten sposób raniąc Swoje delikatne ciało.

Głośny śpiew

   Jedna z gopi poinformowała Krsnę, że kiedy Radharani śpiewała Jego chwały, zauroczyła wszystkie Swoje przyjaciółki do tego stopnia, że zamarły one w bezruchu. A jednocześnie leżące w pobliżu kamienie zaczęły topnieć w ekstatycznej miłości.

   Kiedy Narada Muni intonował mantrę Hare Krsna, śpiewał on tak głośno, że zdawało się, że to pojawił się Pan Nrsimha. Wskutek tego wszelkie demony zaczęły pierzchać, rozbiegając się na wszystkie strony świata.

Wyciąganie ciała

   Jest powiedziane, że czasami kiedy Narada, nosiciel viny, w wielkiej ekstazie rozpamiętuje Pana Krsnę, tak żywiołowo wyciąga swoje ciało, że pęka jego święta nić.

Głośny krzyk

   Jedna gopi pewnego razu powiedziała do Krsny, "Mój drogi synu Nandy Maharaja, usłyszawszy dźwięk Twojego fletu, Śrimati Radharani pogrążyła się w rozpaczy i napełniła strachem, i wskutek tego krzyczy drżącym głosem niczym ptak kurari."

   Jest opisane, że wibracje dźwiękowe fletu' Pana Krsny wprawiają w zakłopotanie Pana Śivę, tak że zaczyna on krzyczeć tak głośno w przestrzeń, że demony zostają całkowicie pokonane, a bhaktowie przepełniają się radością.

Ziewanie

   Jest powiedziane, że kiedy wschodzi pełny księżyc, zaczynają się rozwijać płatki lotosu. Podobnie, kiedy Krsna pojawiał się przed Radharani, Jej twarz, która jest porównywana do kwiatu lotosu, rozszerzała się pod wpływem Jej ziewania.

Ciężki oddech

   Jeśli chodzi o ciężki oddech, to jest powiedziane, "Lalita (jedna z gopi) jest podobna ptakowi cataki, który pije jedynie wodę spadającą bezpośrednio z chmur deszczowych, a nie z żadnego innego źródła." W zdaniu tym Krsna jest porównywany do ciemnej chmury, a Lalita do ptaka cataki, szukającego jedynie towarzystwa Krsny. Metafora ta mówi dalej, "Tak jak ogromny wiatr rozprasza czasami potężną chmurę, tak ciężki oddech z nozdrzy Lality powodował, że traciła Krsnę, który znikał zanim ona doszła do siebie."

Lekceważenie obecności innych

   Jeśli chodzi o lekceważenie obecności innych, to żony braminów, którzy spełniali ofiary we Vrndavanie, opuściły dom, skoro tylko usłyszały, że Krsna jest w pobliżu. Opuściły swoje domy nie dbając o swoich uczonych mężów. Mężowie ci zaczęli rozmawiać pomiędzy sobą: "Jak cudowną rzeczą jest atrakcja do Krsny, pod której to wpływem te kobiety tak beztrosko nas opuściły! " Taki jest wpływ Krsny. Każdy, kto zostaje przyciągnięty do Krsny, może zostać uwolniony z niewoli narodzin i śmierci, którą można porównać do zamkniętych domów zlekceważonych przez żony braminów.

   W Padyavali znajduje się oznajmienie pewnych bhaktów: "Nie obchodzą nas inni. Nie będziemy dbali nawet o to, jeśli nas wyśmieją. Będziemy po prostu rozkoszowali się transcendentalnym smakiem płynącym z intonowania Hare Krsna, i tak będziemy tarzali się po ziemi i tańczyli w ekstazie. W ten sposób będziemy się wiecznie cieszyć transcendentalnym szczęściem."

Ślinienie się

   Jeśli chodzi o przykład ślinienia się, to jest powiedziane, że kiedy Narada Muni intonował mantrę Hare Krsna, czasami zamierał na chwilę, a z jego ust ciekła ślina.

Szaleńczy śmiech

   Jeśli bhakta śmieje się jak szaleniec, to przyczyną tego jest nadzwyczajne wzniecenie ekstatycznej miłości wewnątrz jego serca. Taki szaleńczy śmiech jest jak gdyby wyrazem stanu serca, co fachowo nazywa się atta-hasa. Kiedy bhakta popada w taki stan umysłu, jego miłość wyraża się poprzez usta. Takie ataki śmiechu pojawiające się jeden po drugim, porównywane są do kwiatów spadających z pnącza oddania, które rośnie w sercu bhakty. W Caitanya-caritamrta służba oddania dla Pana jest porównywana do roślinki, która pnie się aż do lotosowych stóp Krsny na Goloce Vrndavanie.

Kręcenie głową

   Jedna gopi powiedziała swojej przyjaciółce, "Wydaje się, że Pan Krsna, wróg demona Aghy, wypuścił ze Swoich ust jakiś wir powietrzny, który atakuje twoją głowę i stopniowo posuwa się naprzód, aby uczynić to samo z innymi lotosookimi gopi."

Czkanie

   Czasami czkanie staje się również symptomem ekstatycznej miłości do Krsny. Dowodem tego jest wypowiedź Paurnamasi do jednej płaczącej przyjaciółki Radharani: "Moja droga córko, nie martw się czkaniem Radharani. Właśnie mam zamiar podać jej lekarstwo, które uleczy ten symptom. Nie płacz tak głośno, przyczyną tego czkania nie jest niestrawność. Jest to oznaka ekstatycznej miłości do Krsny. Postaram się natychmiast wyleczyć ten symptom. Nie martw się." Ta wypowiedź Paurnamasi świadczy o tym, że ekstatyczna miłość do Krsny czasami manifestuje się poprzez czkanie.

   Taka ekstatyczna miłość do Krsny czasami manifestuje się również poprzez drżenie całego ciała i krwawienie niektórych części ciała, ale takie symptomy są bardzo rzadkie. Dlatego Śrila Rupa Gosvami nie omawia ich dokładniej.