Rozdział 24

Dalsze cechy Śri Krsny

 

   Po opisaniu różnych bogactw Krsny, Śrila Rupa Gosvami usiłuje dalej opisać transcendentalne piękno i cechy Pana, które są następujące: udekorowany, radujący się, ujmujący, zasługujący na zaufanie (niezawodny), stały i dominujący. Jest On również opisany jako staranny w ubiorze i wspaniałomyślny. Na ogół te cechy są uważane za cechy wielkich osobistości.

Udekorowany

   Mówi się, że jakaś osoba jest wielka, jeśli jest ona dekorowana dobrymi cechami, jak: miłosierdzie dla nieszczęśliwych, potęga, nadrzędność, waleczność, entuzjazm, znajomość rzeczy i prawdomówność. Te cechy zamanifestowały się w charakterze Krsny podczas Jego govardhana-lila. Wówczas cała ziemia Vrndavany była niepokojona przez deszcze zsyłane przez Indrę, jak to opisano gdzie indziej. Początkowo Krsna myślał, "Odpłacę się Indrze za jego zemstę poprzez zniszczenie jego niebiańskiego królestwa," ale później, kiedy pomyślał o znikomości Króla niebiańskiego, zmienił Swoje postanowienie i poczuł współczucie dla Indry. Nikt nie jest w stanie znieść gniewu Krsny, więc zamiast odpłacić się Indrze, Krysna po prostu okazał współczucie Swoim przyjaciołom we Vrndavanie, poprzez podniesienie całego wzgórza Govardhana, pod którym mogli znaleźć schronienie.

Radujący się

   Kiedy jakaś osoba jest zawsze szczęśliwa i zwykle uśmiecha się, kiedy mówi, to uważa się, że jest ona w radosnym nastroju. Ta cecha była obecna w Krsnie, kiedy pojawił się na arenie ofiarnej Króla Kamsy. Jest opisane, że lotosooki Krsna wszedł pomiędzy zapaśników nie będąc dla nich nieuprzejmym, spojrzał na nich z determinacją, i w ich oczach zdawał się być podobnym słoniowi atakującemu jakieś roślinki. Nawet przemawiając do nich Krsna nadal się uśmiechał, i w ten sposób stanął dzielnie na podium areny zapaśniczej.

Ujmujący

   Kiedy czyjeś cechy charakteru są bardzo słodkie i pożądane, Jego osobowość jest nazywana ujmującą. Śrimad-Bhagavatam w ten sposób opisuje ujmującą naturę Krsny: "Pewnego dnia, kiedy Krsna na brzegu Yamuny oczekiwał przybycia Radharani, zaczął robić girlandę z kwiatów kadamba. W międzyczasie pojawiła się tam Radharani, i wówczas Murari (Krsna), wróg Mury, spojrzał na Radharani bardzo słodko."

Godny zaufania (niezawodny)

   Jakakolwiek osoba, na której można polegać w każdych okolicznościach, jest nazywana godną zaufania. W związku z tym Śrila Rupa Gosvami mówi, że nawet demony polegały na Krsnie; ponieważ miały ufność, że Krsna nigdy nie zaatakuje ich bez żadnej przyczyny. Dlatego zwykły one żyć przy szeroko otwartych drzwiach, pełne wiary i zaufania. A półbogowie, chociaż obawiali się demonów, ufali w ochronę Krsny. Dlatego nawet w środku niebezpieczeństwa oddawali się swoim rozrywkom. Osoby, które nigdy nie przeszły przez rytualistyczne ceremonie reformacyjne Ved, ufały, że Krsna przyjmie jedynie ich wiarę i oddanie, więc angażowały się w świadomość Krsny i uwalniały się od wszelkich niepokojów. Innymi słowy, wszelkiego rodzaju ludzie, od półbogów aż do barbarzyńców, mogli polegać na bezprzyczynowej łasce Najwyższego Pana.

Stały, niewzruszony

   Niewzruszoną jest nazywana osoba, która zachowuje spokój nawet w sytuacji pełnej przeciwieństw. Tę niewzruszoność można było zauważyć u Krsny, kiedy karał on demona znanego jako Bana. Demon Bana miał wiele rąk, i Krsna obcinał te ręce jedna po drugiej. Bana był wielkim wielbicielem Pana Śivy i bogini Durgi, wobec tego, kiedy otrzymywał on swoją karę, Pan Śiva i Durga rozwścieczyli się na Krsnę, ale Krsna nie dbał o nich.

Dominujący

   Dominującą jest nazywana osoba, która potrafi wpłynąć na umysły wszystkich innych. Jeśli chodzi o dominację Krsny, w Dziesiątym Canto, czterdziestym trzecim rozdziale, 17 wersecie Śrimad-Bhagavatam, Śukadeva Gosvami w ten sposób opisuje Krsnę Królowi Paiksitowi: "Mój drogi Królu, dla zapaśników, Krsna jest niczym grzmot błyskawicy; dla zwykłego człowieka jest On najpiękniejszą ludzką istotą; dla młodych dziewcząt jest On Kupidynem; dla pasterzy i pasterek jest On najbliższym krewnym; dla niepobożnych królów jest On najwyższym władcą; dla Swoich rodziców, Nandy i Yaśody, jest On po prostu dzieckiem; dla Kamsy, Króla Bhojy, jest uosobieniem śmierci; dla tępych i głupich jest On jak kamień; dla yoginów jest Najwyższą Absolutną Prawdą; a dla Vrsnich jest Najwyższą Osobą Boga. Będąc w takiej dominującej pozycji, Krsna pojawił się na tej arenie razem ze Swoim starszym bratem Balaramą." Kiedy Krsna, rezerwuar wszelkich smaków, był obecny na arenie Kamsy, jawił się On różnie różnym osobom, z którymi łączyły Go rozmaite rasy. W Bhagavad-gicie jest powiedziane, że jawi się On każdej osobie odpowiednio do Swojego związku z tą osobą.

   To słowo "dominujący" uczeni czasami tłumaczą jako nietolerujący lekceważenia. Ta szczególna cecha zamanifestowała się w Krsnie wówczas, kiedy Kamsa obrażał Nandę Maharaja. Vasudeva prosił Krsnę o pomoc w zabiciu Kamsy, i Krsna spoglądał na Kamsę tęsknymi oczyma, niczym prostytutka, i właśnie przygotowywał się, by doskoczyć do Króla.

Staranny w ubiorze

   Osoba, która bardzo lubi się stroić, jest nazywana lalita, czyli staranną w ubiorze. Ta cecha występuje w Krsnie na dwa sposoby: czasami zwykł On dekorować różnymi znakami Śrimati Radharani, a czasami, kiedy przygotowywał się do zabicia demonów takich jak Aristasura, wówczas starannie poprawiał Swój pas.

Wspaniałomyślny

   Wspaniałomyślnymi są nazywane osoby, które gotowe są oddać się każdemu. Nikt nie może być bardziej wspaniałomyślnym od Krsny, jako że On zawsze jest skłonny całkowicie oddać się Swojemu bhakcie. Krsna w Swojej formie Pana Caitanyi jest skłonny oddać się nawet abhakcie i przyznać mu wyzwolenie.

   Chociaż Krsna nie jest zależny od nikogo, to z powodu Swojej bezprzyczynowej łaski polega na Garga Rsim, jeśli chodzi o religijne instrukcje. W nauce sztuki militarnej polega na Satyaki; a jeśli chodzi o dobre rady, to w tym polega na Swoim przyjacielu Uddhavie.