Wyrazy uznania

 

Życie Śrila Prabhupada jest oczywistym dowodem na to, że można przekazywać ponadczasową prawdę, a jednocześnie pozostać energiczną, indywidualną, a nawet – w tej chwili ośmielę się to powiedzieć – w pewnym sensie "oryginalną" osobą. [...] Będąc w wieku, który prawie wszyscy uważaliby za bardzo podeszły, kiedy większość ludzi spoczęłaby na laurach, on podjął się zadania, które przed laty powierzył mu jego duchowy nauczyciel i wyruszył w trudną, wymagającą wielu wyrzeczeń podróż do Ameryki. Oczywiście, Śrila Prabhupad jest zaledwie jednym spośród tysięcy nauczycieli, ale w innym sensie, jest on jedynym wśród tysięcy, może jedynym wśród milionów.

Harvey Cox
Religioznawca
Harvard University

Książka ta przede wszystkim ukazuje niezwykłe osobiste cechy Śrila Prabhupada, które sprawiły, że jego uczniowie darzyli go tak głębokim szacunkiem i uczuciem. Był nie tylko człowiekiem o głębokiej moralnej sile, pokorze i świątobliwości, lecz cechowało go także prawdziwe wyrzeczenie. W przeciwieństwie do wielu współczesnych guru, gotów był żyć tak samo jak jego uczniowie. [...] Życie Śrila Prabhupada, ukazane na kartach tej książki, stanowi przykład standardu doskonałości; standardu, który przedstawił innym do naśladowania. W czasach szerzącej się hipokryzji i cynizmu jest to ten rzadki przykład, którego potrzebujemy.

Dr J. Stillson Judah
Honorowy profesor, historyk religii
Absolwent Theological Union and Pacific
School of Religion
Berkeley, California

Rzadko mieliśmy okazję zapoznać się z takim poufnym i szczegółowym opisem mistrza duchowego, który zapoczątkował nowy ruch religijny. Prawdopodobnie nigdy nie istniał też tak bogaty, dostarczony przez współczesnych materiał faktograficzny, który może poprzeć ten opis. Ci z nas, którzy są historykami religii, będą czerpać z tego bogatego źródła przez wiele lat.

Dr Thomas J. Hopkins
Dyrektor
Katedry Religioznawstwa
Franklin and Marshall College
Lancaster, Pennsylvania

Jedną z najważniejszych rzeczy, z jakimi zapozna się uważny czytelnik [...] biografii Bhaktivedanty Swamiego, jest złożoność i głębia związku między guru a uczniem. Krytycyzm rodziców i grup antykultowych w dużym stopniu dotyczy wymogu absolutnego posłuszeństwa, jaki przywódcy "sekt" stawiają swym zwolennikom. Zakłada się, że przywódca kieruje się interesem własnym (na przykład chęcią dominacji lub odniesienia materialnej korzyści). Dlatego kontroluje innych, a posłuszni mu uczniowie, pozbawieni zdolności samodzielnego myślenia i zręcznie manipulowani, zaspokajają zachcianki swego mistrza duchowego. Czytając tę biografię, która prezentuje życie Bhaktivedanty Swamiego, widzimy głupotę takich analiz. Tym, co pojawia się na każdej stronie, jest dobrowolne oddanie młodych chłopców i dziewcząt człowiekowi, którego podziwiają z powodu jego głębokiej wiary i pokory, a nie autokratycznych czy kategorycznych żądań. Jest to fascynująca kronika, której przeczytanie gorąco polecam.

Dr Larry D. Shinn
Religioznawca
Oberlin College
Oberlin, Ohio

Czytelnicy biografii Swamiego Bhaktivedanty będą zafascynowani. Dostarcza ona wielu informacji, które umożliwiają zrozumienie procesu powstawania ruchu religijnego będącego czymś zupełnie nowym dla ludzi z Zachodu. Pozycja ta przedstawia dokumentację rozleglejszą od tych, którymi dysponujemy na temat jakiegokolwiek innego tego rodzaju ruchu.

Szczególnie istotne jest to, iż książka ta ukazuje, że ISKCON nie jest jedynie "nową" religią, której ośrodki skupione są na dwóch wybrzeżach Ameryki Północnej, ale ruchem mającym korzenie mocno osadzone w tradycji, która od wieków jest żywa w Indiach i stamtąd rozszerza się na cały świat. Jest to hinduski ruch religijny z tego względu, że z Indii się wywodzi, oraz że we współczesnych Indiach nadal istnieje i rozwija się.

Dr Robert D. Baird
Historyk religii
School of Religion
University of Iowa

Na stronicach tej książki opowiedziana została historia duchowego nauczyciela-wizjonera, który zrozumiał chaos współczesnej cywilizacji i który przywrócił do życia wartości duchowe pomimo dominacji materialistycznych wartości konsumpcjonizmu i hedonizmu w dzisiejszym społeczeństwie. Spotykamy tutaj świętego, który bez dyskryminacji inspiruje otaczających go ludzi dostarczając im cel życia i oferuje im nie samą teorię, ale praktyczny sposób życia.

Shaligram Shukla
Językoznawca
Georgetown University